Bez względu na porę roku wszyscy pragniemy większego komfortu w naszych domach i obniżonych kosztów energii do ogrzewania lub chłodzenia domu.

Stając się standardem w budownictwie i jednym z najważniejszych etapów w przypadku renowacji starych budynków, izolacja termiczna pomaga nam łatwiej uzyskać i utrzymać optymalną temperaturę w domu. Jest to konieczne, aby ograniczyć straty ciepła w zimie, ale także w ciepłym sezonie, aby utrzymać chłód w domu. Izolację termiczną można wykonać zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie, w tym sufit i podłogę oraz w świetlikach w dachach, z różnych materiałów dobranych pod kątem przewodności, odporności termicznej lub właściwości ekologicznych. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty w tym procesie, poznaj kolejne skuteczne metody izolacji termicznej.

Zewnętrzna izolacja termiczna ścian

Aby skorzystać z efektywności cieplnej, zaleca się izolację zewnętrznej powierzchni budynku, zwłaszcza jeśli znajduje się on w obszarze o niskich temperaturach przez większość czasu. Spełnia większość potrzeb domu. Najczęściej operację tę wykonuje się za pomocą styropianu ekstrudowanego, ale są też inne przydatne materiały do ​​zewnętrznej izolacji termicznej ścian, a mianowicie bazaltowa wełna mineralna, szklana wełna mineralna lub pianka poliuretanowa czyli pianka PUR. Oprócz produktów często wykorzystywanych w budownictwie, istnieją również opcje ekologiczne, do których zaliczają się celuloza, wełna, konopie, korek, panele ze wstępnie obrobionych zrębków, lnu, trzciny czy słomy. Dzięki izolacji termicznej zmniejsza się ryzyko kondensacji pary wodnej i zwiększa się zdolność akumulacji ciepła.

Wewnętrzna izolacja termiczna ścian

Jeśli dom nie jest chroniony z zewnątrz lub wręcz przeciwnie, pożądana jest lepsza izolacja termiczna domu, ściany domu mogą być pokryte różnymi materiałami również od wewnątrz.

Polistyren ekstrudowany to jedno z optymalnych rozwiązań, które zapewnia nie tylko przenikanie ciepła, ale także redukcję hałasu uderzeniowego. Jeśli chodzi o ściany z płyt gipsowo-kartonowych, wewnątrz domu można również skorzystać z opcji wełny mineralnej, która wpasowuje się pomiędzy profile nośne płyt gipsowo-kartonowych. W przeciwieństwie do styropianu, który jest poddawany obróbce opóźniającej spalanie, wielką zaletą wełny mineralnej jest to, że w ogóle się nie pali. Ekologiczne materiały można również wykorzystać do izolacji wnętrz, zwłaszcza że są one dostępne w różnych rozmiarach i gęstościach. Po zastosowaniu produktów izolacyjnych ciepło będzie znacznie łatwiej akumulować w każdym pomieszczeniu, a temperatura będzie zrównoważona niezależnie od pory roku.

Izolacja termiczna stropu

Podobnie jak ściany, strop można ocieplić materiałami budowlanymi, aby ograniczyć straty ciepła. Bazaltowa wełna mineralna lub szklana, styropian lub materiały naturalne, takie jak wełna i celuloza, pozwalają na bardzo dobrą izolację stropu, a wszystko to jest wydajne termicznie i łatwe w montażu. W przypadku budynków drewnianych dobrym rozwiązaniem jest pianka poliuretanowa, która zatrzymuje ewentualne przecieki dachu.

ocieplanie domu pianka PUR
ocieplanie domu pianka PUR

Zainstalowanie metalowego sufitu podwieszanego może być rozwiązaniem termoizolacyjnym. Oprócz tego, że ogranicza utratę ciepła przez sufit i zapobiega kondensacji, ten sufit podwieszany pełni również funkcję dekoracyjną, będąc w stanie ukryć wszelkie pęknięcia, plamy lub nierówności. Jest bardzo łatwy w montażu, poprzez przypięcie do konstrukcji wsporczej, jest szybkim, wydajnym rozwiązaniem i pomaga oszczędzać energię. Dekoracyjny sufit podwieszany od emenatwork.ro pasuje do wystroju wnętrza, ponieważ jest opcją wykończeniową, która zapewnia również zwiększoną absorpcję dźwięku, zapewniając doskonałą akustykę.

Izolacja termiczna podłogi

W przypadku domu z wysokiej jakości termosystemem należy również wziąć pod uwagę izolację podłogi, zwłaszcza że w przypadku ludzkiego ciała komfort cieplny zaczyna się od stóp. Ten rodzaj izolacji jest wykonany z ekstrudowanego polistyrenu, ale można również zastosować wełnę mineralną lub zmiękczoną folię polietylenową. Należy wspomnieć, że pianka polietylenowa umieszczona bezpośrednio pod parkietem lub nawet w wylewce betonowej staje się prawdziwym dywanem termoizolacyjnym. Alternatywną opcją są panele korkowe, które oddychają i nie pozwalają na tworzenie się skroplin. Jeśli żaden z tych materiałów nie zostanie użyty, ogrzewanie podłogowe lub użycie dywanów i chodników są dobrym rozwiązaniem do ogrzania podłogi.

Izolacja termiczna dachu

Prawie 30% ciepła domu może zostać utracone przez dach, jeśli nie jest odpowiednio ocieplony, szczególnie dotyczy to słabej jakości okien dachowych czy świetlików dachowych. Może być chroniony zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz różnymi materiałami izolacyjnymi. Do izolacji dachu nadaje się styropian, pianka poliuretanowa, wełna mineralna lub proszek celulozowy.

ocieplanie pianką PUR
ocieplanie pianką PUR

Izolacja termiczna to proces, który można osiągnąć wieloma metodami i przy użyciu różnych materiałów. Jest to idealne rozwiązanie do utrzymania optymalnego komfortu wilgotnościowo-temperaturowego w domu i zapewnienia większego komfortu o każdej porze roku.